
Apteczka podróżnika
Maj 26, 2019Bez apteczki nie wolno wybrać się w żadną podróż. Musimy tylko wiedzieć, że apteczka musi być dostosowana do naszego wyjazdu. Lekarz podczas konsultacji udzieli nam niezbędnych wskazówek. Poniżej moja propozycja.
- leki stosowane przewlekle (najlepiej dwa zestawy, jeden w bagażu podręcznym, drugi w bagażu głównym),
- leki przeciwbiegunkowe,
- leki przeciwwymiotne,
- leki przeciwbólowe / przeciwgorączkowe,
- leki przeciwalergiczne,
- leki rozkurczowe,
- antybiotyk,
- preparaty do dezynfekcji skóry,
- krople do oczu i uszu,
- krem na poparzenia,
- krem na stłuczenia,
- leki przeciwmalaryczne,
- filtry przeciwsłoneczne (najlepiej SPF50),
- repelent,
- termometr,
- nożyczki,
- pęseta,
- plastry,
- rękawiczki jednorazowe,
- gaziki.
Międzynarodowe Świadectwo Szczepień (tzw. żółta książeczka) to obowiązkowy element podróży zaraz obok paszportu.
Trzeba również pamiętać o polisie ubezpieczeniowej, a w przypadku podróży do krajów członkowskich Unii Europejskiej o karcie EKUZ (wniosek składamy w NFZ).
Warto, aby leki były w oryginalnych opakowaniach, bądź poprośmy lekarza o zaświadczenie (w języku angielskim), że te leki musimy mieć ze sobą. Generalnie nikt nam problemów nie zrobi, ale podczas swoich podróży spotkałem się z sytuacją, kiedy to wnikliwy strażnik graniczny nie chciał zgodzić się na przewiezienie leków.
Leki w postaci syropów czy innych płynów nadal obowiązują zasady odnośnie przewożenia w bagażu podręcznym. Jedna butelka nie może mieć więcej niż objętości niż 100ml, a sumarycznie nie może byż więcej niż 10 butelek (łącznie maksymalnie 1000ml w foliowej torebce).

Dlaczego dwa komplety leków? To wynika z mojego doświadczenia. Zdarzyło się, że zgubiły się (nie do końca jest jasne jak) z bagażu podręcznego. Wówczas zapas mamy w bagażu głównym. Pamiętajcie też o warunkach sprzedaży leków w danym kraju. Im bardziej egzotyczny tym większy kłopot będziemy mieć z kupieniem leków, które stosujemy na co dzień.
Bibliografia
- Korzeniewski K., Medycyna podróży – o czym każdy lekarz powinien wiedzieć, Family Medicine & Primary Care Review 2012, 14, 3: 457–461
- https://www.pmm.org.pl/static/website/img/pobierane/Bezpieczny_podroznik_Polska_Misja_Medyczna_na_www.pdf