Apteczka podróżnika

Apteczka podróżnika

Maj 26, 2019 0 przez Łukasz Durajski

Bez apteczki nie wolno wybrać się w żadną podróż. Musimy tylko wiedzieć, że apteczka musi być dostosowana do naszego wyjazdu. Lekarz podczas konsultacji udzieli nam niezbędnych wskazówek. Poniżej moja propozycja.

 1. leki stosowane przewlekle (najlepiej dwa zestawy, jeden w bagażu podręcznym, drugi w bagażu głównym),
 2. leki przeciwbiegunkowe,
 3. leki przeciwwymiotne,
 4. leki przeciwbólowe / przeciwgorączkowe,
 5. leki przeciwalergiczne,
 6. leki rozkurczowe,
 7. antybiotyk,
 8. preparaty do dezynfekcji skóry,
 9. krople do oczu i uszu,
 10. krem na poparzenia,
 11. krem na stłuczenia,
 12. leki przeciwmalaryczne,
 13. filtry przeciwsłoneczne (najlepiej SPF50),
 14. repelent,
 15. termometr,
 16. nożyczki,
 17. pęseta,
 18. plastry,
 19. rękawiczki jednorazowe,
 20. gaziki.

Międzynarodowe Świadectwo Szczepień (tzw. żółta książeczka) to obowiązkowy element podróży zaraz obok paszportu.

Trzeba również pamiętać o polisie ubezpieczeniowej, a w przypadku podróży do krajów członkowskich Unii Europejskiej o karcie EKUZ (wniosek składamy w NFZ).

Warto, aby leki były w oryginalnych opakowaniach, bądź poprośmy lekarza o zaświadczenie (w języku angielskim), że te leki musimy mieć ze sobą. Generalnie nikt nam problemów nie zrobi, ale podczas swoich podróży spotkałem się z sytuacją, kiedy to wnikliwy strażnik graniczny nie chciał zgodzić się na przewiezienie leków.

Leki w postaci syropów czy innych płynów nadal obowiązują zasady odnośnie przewożenia w bagażu podręcznym. Jedna butelka nie może mieć więcej niż objętości niż 100ml, a sumarycznie nie może byż więcej niż 10 butelek (łącznie maksymalnie 1000ml w foliowej torebce).

Dlaczego dwa komplety leków? To wynika z mojego doświadczenia. Zdarzyło się, że zgubiły się (nie do końca jest jasne jak) z bagażu podręcznego. Wówczas zapas mamy w bagażu głównym. Pamiętajcie też o warunkach sprzedaży leków w danym kraju. Im bardziej egzotyczny tym większy kłopot będziemy mieć z kupieniem leków, które stosujemy na co dzień.

Bibliografia

 1. Korzeniewski K., Medycyna podróży – o czym każdy lekarz powinien wiedzieć, Family Medicine & Primary Care Review 2012, 14, 3: 457–461
 2. https://www.pmm.org.pl/static/website/img/pobierane/Bezpieczny_podroznik_Polska_Misja_Medyczna_na_www.pdf