Internet na pokładzie samolotu

Internet na pokładzie samolotu

Czerwiec 1, 2019 0 przez Łukasz Durajski

Dobre maniery czy technologiczny wymóg. Pewnie wiele osób wsiadając do samolotu zastanawia się czy wyłączyć telefon, czy po prostu odpuścić? Na ile jest to konieczność i jakie są zasady?

Oczywiście każdy szanowany się podróżnik powinien pamiętać, że do czegoś służy nam opcja TRYB SAMOLOTOWY (flight mode) w naszych smartfonach.

W praktyce wiemy, że tuż przed rozpoczęciem lotu dostajemy informacje na pokładzie o konieczności wyłączenia urządzeń elektronicznych i/lub włączenia trybu samolotowego. Nie jest to wymysł lini lotniczych, a raczej dbałość o nasze bezpieczeństwo. Chodzi tutaj o zjawisko zakłóceń elektromagnetycznych. Samoloty powstały, zanim w naszych telefonach pojawiły się nowinki technologiczne i nie wszystkie są gotowe do obsługi nas z naszą elektroniką.

Kiedyś obowiązywał nakaz wyłączania telefonów. Jednak dzięki badaniom naukowym udało się też obalić pewne mity.

Sygnał sieci komórkowej nie zakłóca pracy urządzeń w samolocie. Jest on na tyle słaby, że nie ma takiej możliwości. Nie dojdzie z tego powodu do katastrofy.

Niemniej korzystanie z telefonów może mieć wpływ na pilota. Go jako pasażerowie korzystamy z telefonu bez trybu samolotowego wówczas w słuchawkach pilotów pojawia się dźwięk (coś jakby zgrzytanie), co na pewno dekoncentruje pilotów, a to może być zagrożeniem dla całego lotu.

Obecnie są samoloty, które na pokładzie posiadają wifi, możemy z niego jednak korzystać, gdy samolot osiągnie odpowiednią wysokość i wifi zostanie uruchomione.W pozostałych przypadkach wyłączamy telefon lub włączamy tryb samolotowy.

Grafika pokazuje Wam co i kiedy możemy mieć włączone podczas różnych etapów naszego lotu.