Ochrona przed komarami i innymi owadami

Ochrona przed komarami i innymi owadami

Czerwiec 19, 2019 0 przez Łukasz Durajski

Skuteczne metody na odstraszanie komarów istnieją. Międzynarodowe organizacje wyznaczyły produkty, które warto stosować.

EPA, czyli Environmental Protection Agency wyznaczyła repelenty, które można stosować podczas podróżowania (również kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią):

  • DEET,
  • pikarydyna/ikarydyna,
  • IR3535,
  • olej z eukaliptusa (OLE),
  • PMD (para-methane-3,8-diol),
  • 2-undecanone.

Dzieci

Repelentów nie wolno nam używać u dzieci poniżej 2. miesiąca życia – dziecko musi być odpowiednio ubrane. Repelentów OLE i PMD nie używamy u dzieci poniżej 3. roku życia. Nie pryskaj repelentem w dziecka twarz, unikaj również miejsc zranionych. Najlepiej na twarz nakładać własną rękę (pryskamy na swoją rękę i smarujemy twarz dziecka), aby uniknąć dostania się repelentu do oczu.

American Academy of Pediatrics zaleca, aby u dzieci nie przekraczać stężenia 30% DEET.

Niefarmakologiczne metody

Długie spodnie, ubrania z długimi rękawami.

Warto na ubrania użyć permetrynę. Jednak pamiętajmy, aby nie używać jej bezpośrednio na skórę. No i muszę przyznać, że to nie jest najprzyjemniejszy zapach, ale można się przyzwyczaić.

Moskitiery

Siatki na komary, bo tak trzeba to określić, czyli blokada, przez którą po prostu komar nie przeciśnie się.

Klimatyzowane pokoje

Mieszkania/hotele/pokoje, gdzie jest klimatyzacja przy jednoczesnym „wyczyszczeniu” pomieszczenia z komarów, które do tej pory wleciały, uznaje się za bezpieczne. Jest to dość oczywiste, bo jak zadbamy, aby w naszym pokoju, gdzie będziemy spać nie ma komara wówczas nie ma ryzyka. Wystarczy uruchomić na noc klimatyzację i nie otwierać okien.

Siatki na oknach i drzwiach

To bardzo dobra metoda, trzeba tylko zwrócić uwagę czy nie jest uszkodzona, i czy „dziurki” nie jest zbyt duże i komary się przez nie nie przedostaną.

Naturalne metody

Żadna z maturalnych metod nie uzyskała do tej pory aprobaty. Przetestowano już mnóstwo takich metod, jednak ich skuteczność okazała się na tyle słaba, że nie można ich zalecić i spać spokojnie.

Bibliografia:

  1. cdc.gov
  2. www.epa.gov/insect-repellents
  3. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/123821,jak-stosowac-preparaty-odstraszajace-owady
  4. https://www.mp.pl/pacjent/zdrowiewpodrozy/profilaktyka/62843,ochrona-przed-owadami-w-tropiku

Zdjęcie z portalu: Freepik.com